Молочні зуби руйнуються, і багато батьків вважають, що це абсолютно нормально. Адже вони випадуть і на їхньому місці з’являться постійні зуби! Але будьте обережні, якість молочних зубів сильно впливає на стан зубів дорослої людини.
Остерігайтеся непотрібного карієсу в молочних зубах. Як це зробити? Прочитайте і дізнайтеся.
Почніть із першого зуба, що прорізується
Ви ставите питання, як не нехтувати молочними зубами і не переживати за майбутній постійний прикус вашої дитини? Досить почати доглядати за дитячими зубами, щойно прорізається перший зуб. Важливий правильний догляд і профілактичні огляди у стоматолога, які в багатьох випадках виявляють проблеми із зубами ще в зародку. Якщо у дитини вже болить зуб, не чекайте нічого і не недооцінюйте ситуацію – необхідно терміново звернутися по професійну допомогу.
Карієс на молочних зубах
Міф про те, що молочні зуби не потребують особливого догляду, а тим паче спостереження стоматолога, давно розвіяний. Витоки його сягають у минуле, коли карієс дитячих зубів практично не лікували. Однак сьогодні ми вже знаємо, що молочні зуби дуже важливі для розвитку мовлення завдяки правильному прорізуванню постійного прикусу і правильному росту лунки та щелепи. Тому лікувати всі стоматологічні проблеми необхідно вже в дитинстві – карієс може вплинути на розміри зубів, спричинити їхнє випадання, а також стати причиною набряку, запалення та поширення інфекції по всій порожнині рота.
Чому виникає карієс у дитячих зубах?
Руйнування зубів спричиняють бактерії, які поширюються в роті кількома шляхами:
- солодощі та їхнє надмірне вживання є найпоширенішою причиною карієсу в дітей – до найнебезпечніших перекусів належать цукерки, шоколад, печиво, морозиво та солодкі напої;
- недостатня гігієна порожнини рота або неправильний спосіб чищення зубів – як наслідок, утворення зубного нальоту і подальшого карієсу;
- криві зуби складніше чистити – у дітей більше шансів вчасно помітити це на регулярних оглядах і контролювати правильність прорізування зубів.
Регулярний догляд за молочними зубами
Догляд за зубами має бути регулярним і долучати до нього дитину слід з раннього дитинства. Першу зубну щітку купіть відразу після прорізування першого молочного зуба. Підійде щітка з тонкою, м’якою щетиною, яка не подразнюватиме зуби дитини. Важливо чистити зуби щоранку, ввечері, а також перед денним сном. Обов’язково ретельно очищайте не тільки зуби, а й ясна та язик.
Старших дітей привчайте до самостійності (дітям до 12 років рекомендується чистити зуби хоча б раз на день – в ідеалі ввечері перед сном).
Що більше зубів і що старша дитина, то більше необхідно чистити проміжки між зубами. Вони можуть використовувати зубну нитку або дитячі міжзубні щітки. Після вечірнього чищення зубів не дозволяйте дітям нічого їсти і пити – це стосується дітей, які не п’ють молоко на ніч (або в нічний час).
Підходящі зубні пасти для дітей
На ринку представлено безліч дитячих зубних паст, але як їх розрізнити і вибрати найкращу? Щоб захист дитячих зубів був максимально високим, вибирайте пасти, що містять фтор. Фториди зміцнюють емаль і підвищують її стійкість.
Скільки зубної пасти має бути на щітці?
Правильне дозування зубної пасти не менш важливе, ніж вибір якісної щітки та зубної пасти. Кількість пасти залежить від віку дитини:
- від першого зуба до 2 років достатньо кількості пасти розміром із рисове зерно;
- від 2 до 6 років доза розміром з горошину;
- дітям старше 6 років можна видавлювати пасту по всій довжині кисті.
Дітям дошкільного віку, першокласникам і дітям старшого віку також можна використовувати пасту з фтором за рекомендацією лікаря – за низького ризику карієсу достатньо одного разу на місяць, за високого – одного разу на тиждень. Після застосування пасти рекомендується не їсти і не пити протягом години.
Регулярні профілактичні огляди дітей
Як зупинити карієс на молочних зубах? Просто достатньо регулярно відвідувати стоматолога.
Перший візит до стоматолога вашій дитині слід зробити після першого року життя, але в жодному разі не бійтеся і сходіть на огляд раніше – одразу після того, як прорізалися перші зубки. Перші огляди потрібні насамперед для ознайомлення дитини зі стоматологічними процедурами та розвіюванням страху. Дитині буде надана можливість відкрити рота на вимогу і дозволити лікарю оглянути її зуби. Також будуть перевірені ясна, положення молочних зубів і прорізування зубів. Рекомендується два профілактичні візити до стоматолога на рік.